A szamóca (eper) vegyszeres gyomirtása
A gyomnövények elleni védekezésre már a szamóca telepítése előtt gondolni kell.
Évelő gyomoktól mentes terület kiválasztásával, jó gyomelnyomó képességű elővetemény megválasztásával, és az elővetemény betakarítását követő talajműveléssel, indokolt esetben glifozát (Glialka) hatóanyagú gyomirtó szerrel történő tarlókezeléssel szükséges a védekezéseket megkezdeni. Szamóca vagy eper?
A gyomok elleni védekezés egyszerű és hatékony módja a talajfelszín takarása. Erre a célra a fekete fólia alkalmazása terjedt el leginkább.
Gyomirtási szempontból is hasznos a fekete fóliával nem takart szamócásban a gyümölcsöt a talajszennyeződéstől megóvó szalmatakarás.
A talajművelés mélysége a járulékos gyökerek károsodásának elkerülése érdekében ne haladja meg a 3-5 centimétert.
Az ősszel csírázó kora tavaszi gyomnövényeket az előző évről visszamaradt elszáradt levelekkel együtt, a szamóca tavaszi fejlődésének megindulása előtt a kiskertekben gereblyézéssel, nagyobb felület esetén a terület fogasolásával tudjuk gyérítani.
Vegetációs időszakban ne hagyjuk a gyomokat a szamóca fölé nőni, hanem a sorközökben igény szerint, több alkalommal végezzünk talajművelést.
Ha herbicideket használunk, vegyük figyelembe, hogy a sekély gyökérzetű szamóca a talajon keresztül ható gyomirtó szerekre érzékeny, ezért alkalmazásuk során az előírásokat szigorúan be kell tartani.
Vegyszeres gyomirtásra a talajba kevésbé bemosódó pendimetalin (Stomp 330 EC) hatóanyagú készítmény vagy a napropamid + lenacil (Devrinol 50 WP + Adol 80 WP) hatóanyagú készítmények kombinációja javasolt. Termő szamócában a metolaklór + lenacil (Dual 720 EC + Adol 80 WP) hatóanyagú kombináció is használható. A gyomirtó szereket a szamóca tavaszi fejlődésének megindulása előtt kell kipermetezni.
Vegetációs időben, de mindenképpen a szüret után védekezhetünk az évelő fűféle gyomok ellen. Erre a célra a fluazifop-P-butil (Fusilade 5) hatóanyagú készítmény javasolható.