Koriander a Hajért: A Titok az Erősebb, Fényesebb Hajhoz

Mitől hervad az uborka?

Mitől hervad az uborka?

A meleg beköszöntével egyre gyakrabban fordul elő,hogy akár a kordon tetején lévő állományok is egyik napról a másikra egyre nagyobb ütemben hervadnak, lankadnak napközben. Este még felélénkülnek, de néhány növény akár már el is pusztulhat. A probléma ilyenkor a gyökérnél keresendő! 
A növényeket kihúzva többen tapasztalták, hogy nincs, vagy barna a hajszálgyökér, esetleg apró gubacsok vannak rajta. A növény azért hervad, mert a gyökere nem képes vízzel ellátni a növekvő lombozatot és termést. 
Mitől nincs vagy kevés a gyökértömeg vagy a hajszálgyökér? 
Sajnos a hűvös időjárásban gyakori  a túlöntözés és a túl sok tápanyag kijuttatása, mert mindenki azt szeretné , hogy gyorsabban nőjön az állománya. Ez viszont károsan hat a gyökér növekedésére és , emellett kedvez a különböző gombáknak, amelyek a nedves közegben könnyebben fel tudtak szaporodni és károsítani. 
 Mindezek eredménye a gyökér fejletlensége, elhalása, barnulása. Inkább legyen mindig szárazabb a bakhát, mint túl nedves! Ha már gondolkodni kell, hogy öntözzünk vagy sem, akkor inkább ne tegyük! Legyünk türelmesek!  
A gyökéren levő apró gömbök a fonálférgek jelenlétére utalhatnak, amelyek a fagymentes telek miatt helyileg itt-ott fellépve komoly károkat okozhatnak. 



 Mit tehetünk? 
  Elsődleges a gyökér nagyságának és egészségének fenntartása, növelése. Erre a Radifarm az egyik lehetőség, amelyet ilyenkor többször, 3-4 alkalommal, gombaölőszerrel együtt (mankoceb, tiofonát-metil, propamokarb) érdemes kicsepegtetni. A Radifarmból 0,5 liter/1000 fm szükséges.  
  A már meglévő gyökerek jobb víz- és tápanyagáramlását a Viva fokozza. Ebből 2-3 litert adjunk 1000 folyóméterenként hetente, akár több alkalomra elosztva.
  Ne öntözzük túl a hervadt állományokat! A kevésbé nedves talajban a gombák nem érzik jól magukat. 
 A Megafol és a Kendal rendszeresen permetezve segíti a növény vízháztartásának a javulását. 
 A tápanyagszint ne legyen több, mint 1 kg, maximum 1,2 kg/1000 liter.
 A túlzott nitrogén szintén nem szerencsés, ezért káliumtúlsúlyos legyen a tápoldat. 
Pl.: Master 15.5.30+2 0,5 kg, nitrogén 0,3 kg, keserűsó 0,2 kg/1000 liter. 
 Kis méretben (3-6, 6-9 cm) szedjük az uborkát. 
 A beteg, sérült leveleket, sőt a besűrűsödött hajtásokat, részeket metsszük le, ezzel is csökkentjük a túlzott vegetatív tömeget. 
 A levélzet enyhén fehérre színezésével a növények hűtése és a párologtatásuk csökkentése szintén hatékony megoldás lehet. Ehhez a DeccoShield készítményt hívhatjuk segítségül, amit permetezve, önmagában, 1-1,5 liter/100 liter mennyiségben alkalmazzunk. 
 Fonálféreg-fertőzés esetén a gyökerek speciális kondicionálására a Kendal ROOT (korábban Kendal NEM) alkalmas. Ebből hetente 1-1,5 litert csepegtessünk, 7-10 naponta, 1000 folyóméterenként. A kezelést 5-6 alkalommal ismételjük meg.  
 Ha lehetseges elozzuk meg a betegsegeket.

Népszerű bejegyzések

Uborka tápanyag utánpótlása

Kakukkfű tea hatása: Rejtett gyógyhatások felfedezése

Uborka hervadása,tőpusztulása