Ugrás a fő tartalomra

Uborka mint gyógynövény

A vitaminok és ásványi anyagok nagyrészt a héjában találhatóak meg, ezért, ha lehet, ne hámozd le. Ugyanakkor tartsd szem előtt, hogy az esetleges vegyszerezésből származó méreganyagok a héjon rakódnak le, tehát ügyelj az alapos tisztításra.

Uborka a bőrápolásban

Nem véletlen, hogy, ha az uborka egészségügyi hatásairól van szó, a szemre helyezett karikák képe ugrik be először. A duzzadt, karikás szemek helyrehozásában szinte nélkülözhetetlen segítséget nyújt a zöldség. Üdévé, simává, fiatalabbá teszi az arcbőrödet, késlelteti a ráncosodást. Zsíros és száraz arcbőre egyaránt jó hatással van. Hidratál, és élénkíti a fakó bőrt.
Nem csoda, hogy számos kozmetikum alapanyagaként is használják. Bőrregeneráló hatása miatt rovarcsípés esetén hűsítheted vele a sérült bőrfelületet, megelőzve az idővel fokozódó viszketést vagy fájdalmat. Napozás után kiváló hűsítő és hidratáló lehet a bőröd számára.

Lúgosíts uborkával!

A szervezet egyensúlyának fenntartása érdekében savas és lúgos pH-értékű élelmiszereket is fogyasztanod kell. Napjainkban azonban a táplálkozási szokások megváltozása miatt erősen az elsavasodás felé billen a mérleg nyelve.

 A húsok és keményítők túlzott bevitele, a rendszertelen étkezés, a tápértékekben szegény ételek fogyasztása és a mozgásszegény életmód mind elsavasodáshoz vezet, ami hosszútávon rengeteg betegség kiváltó oka lehet. Minél több zöldség és gyümölcs fogyasztásával kompenzálhatod a savasodást, illetve visszafordíthatod a folyamatot.
A kutatások még folynak, de már tudható, hogy a növény hatékonysága túlmutat a cukorbetegség kezelésére napjainkban is alkalmazott gyógyszerekén, ráadásul mindehhez nem párosulnak mellékhatások.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Uborka tápanyag utánpótlása

                      Az uborka tápanyag utánpótlása Az uborka a talaj szerkezete , tápanyag-ellátottság, kultúrállapota iránt a legérzékenyebb. A legjobbak a lazább homokos vályog vagy vályogos homok talajok. A palántázott uborka gyökérzete sekélyen helyezkedik el, ezért nem élelmes növény, a tápanyagigényét és vízigényét műtrágyával kell kielégíteni. Az alaptrágyákat sekélyen kell beforgatni. Kedveli a semleges pH-jú talajokat. Fontos a kemésztartalom (1-5 %). A talaj sótartalmára érzékeny. Nagyon sok nedvességet igényel. Nyáron naponta egy tő 2-4 liter vizet is elpárologtat. Nagyon fontos a talaj levegőzöttsége, mivel csak az ilyen talajokon képes magas termésekre. Nem szereti a cserepedést, tömődöttséget és a pangó vizeket. A következő tápanyag-mennyiségeket veszi fel a 1 t/ha terméssel a talajból: Nitrogén (N) kg/t Foszfor (P 2 O 5 ) kg/t Kálium (K 2 O) kg/t Uborka 1,7 1,4 4,0         Az uborka 100 t/ha termés esetén 170 kg/ha N-t, 140 kg/ha P-t és 400 kg/ha K-t vesz fe

Uborka hervadása,tőpusztulása

         Hervad,fonnyad az uborka,leggyakrabban didimellára gyanakszunk, Pedig lehetséges,hogy valamelyik rovarkártevő okozza a hervadást,vagy tőpusztulást.         A lótücsök,drótféreg,uborkabogár stb.             Leggyakrabban a pattanó bogarak lárvái, az úgynevezett drótférgek, valamint a cserebogarak lárvái a pajorok élnek és károsítanak a kerti növények talajaiban.          Mind a pattanó bogarak lárvái, mind a cserebogarak lárvái több évig, általában 2-3 évig fejlődnek ki, ezalatt rendkívűl mohón és sokat esznek, kártételük tehát tartós és jelentős. A lárvák fejlődésük során fokozatosan növekednek, a 3. éves lárvák már több centiméter méretűek. Minél idősebbek, étvágyuk annál nagyobb, károsításuk annál jelentősebb A pattanóbogár (Agriotes sp.) lárvája és imágója A drótférgek és a pajorok a talajban élnek, télen a talaj mélyebb rétegeibe húzódnak, 50-80 cm mélyre is, és a talaj tavaszi felmelegedésével a felsőbb rétegekbe jönnek fel. Táplálkozásukat akkor

A koleszterin szintjének csökkentése, szivbarát élelmiszerek segitsegevel

Hogy csökkentsd a szívhez kapcsolódó betegségek kialakulásának esélyét és tisztán tartsd az artériáidat, egyél több szívbarát élelmiszert! Íme, a 18 leghatékonyabb: 1. Lazac Ez a halfajta tele van egészséges zsírsavakkal, melyek csökkentik a triglicerid és a koleszterin szintjét, valamint a gyulladásokat. Egészséges halfajták még, melyeket érdemes fogyasztani, a tonhal, a hering és a makréla. 2. Sajt Valószínűleg hallottál már arról, hogy koleszterinszint szempontjából a sajt nem a legjobb választás. De ha mértékkel fogyasztod, csökkentheti a koleszterint és a vérnyomást is. 3. Olívaolaj A görögök és az olaszok régóta használják az olívaolajat egészségük megőrzéséhez. Az egészséges zsírsavak magas aránya a hidegen sajtolt olívaolajban segít csökkenteni a koleszterinszintet. Ez az olaj 41%-kal csökkenti a szívroham esélyét. 4. Zöld tea A zöld teában lévő katekinek nyugtató és energetizáló hatással is rendelkeznek. Ezek az antioxidánsok javítják az anyagcserét és csökken